Czy prowadzenie firmy jest właśnie dla mnie ?

Czy prowadzenie firmy jest właśnie dla mnie ?

21 grudnia, 2018 0 przez Redakcja

Jeżeli obecnie pracujesz na dobrze płatnym stanowisku etatowym i pragniesz założyć własną firmę musisz zdawać sobie sprawę, że związane jest to z wielką zmianą stylu twojego życia, ciężką pracą i mnóstwem wyrzeczeń, w zamian za które nie zawsze zostaniesz odpowiednio wynagrodzony. Własne przedsiębiorstwo to wielka odpowiedzialność za siebie, pracowników, czy za twoich najbliższych. Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga od nas wiele determinacji, samodyscypliny, czy też podnoszenia własnych kompetencji, a to jest opłacalne tylko i wyłącznie w dłuższej perspektywie.

Jeżeli z natury posiadamy tak zwany słomiany zapał i liczymy że wszystko samo się zrobi to lepiej odpuścić sobie powyższy pomysł i poszukać lepiej stabilnej pracy na etacie.

Jeżeli jednak uważasz, że posiadasz predyspozycje do tego, aby założyć i prowadzić swoją własną działalność gospodarczą, na wszelki wypadek poddaj weryfikacji samoocenę i odpowiedz sobie na poniższe pytania :

Czy posiadasz niezbędne umiejętności i wiedzę, która pozwoli ci na prowadzenie firmy w wybranej branży? 

Zwykle ,, diabeł tkwi w szczegółach ” i rzeczy pozornie proste są dużo bardziej skomplikowane niż wydawało by się nam na początku. Nie warto zaczynać prowadzenia działalności gospodarczej w branży, o której nie mamy zupełnie pojęcia, nie potrafimy wytworzyć danych produktów, lub też po prostu ich nie znamy. Dzięki temu znacznie minimalizujemy szansę osiągnięcia sukcesu.

Czy poznałeś rynek, na którym zamierzasz prowadzić swoją działalność gospodarczą? 

Poznanie rynku, jego specyfiki i rządzącym nim praw jest bardzo istotne. Czasami ze względu na samą konstrukcję rynku wystąpić mogą bariery wejścia, które nie umożliwiają pojawienia się nowych graczy. Powinno się zbadać rynek i poznać potencjalnych konkurentów, zanim założy się firmę i poniesie związane z tym niemałe koszty.

Czy posiadasz zespół, zaufanych ludzi, którzy zapewnią ci odpowiednie wsparcie? 

Samemu nie zrobi się wszystkiego. Pomimo posiadania najszczerszych chęci i bardzo dobrej organizacji pracy w końcu zabraknie nam doby, aby wszystko samemu wykonać. Bardzo istotne jest, aby mieć odpowiednie wsparcie, które pozwoli na skupienie się na kluczowych rzeczach.

Czy posiadasz odpowiednią wytrwałość i samozaparcie? 

Duża ilość firm upada nie z braku funduszy, czy czasu, ale dlatego, że ich właściciele po prostu się poddają. Wytrwałość stanowi bardzo istotną cechę. Pierwsze duże zarobki w firmie mogą pojawić się dopiero po kilku latach działalności. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w stanie aż tak długo czekać ?

Czy jest to twoja kolejna firma? 

Jeśli miałeś już jakąś firmę, albo kilka firm, które nie odniosły oczekiwanego sukcesu, to powinieneś się zastanowić, czy to czasami Ty nie stanowisz problemu ?

Jakie posiadasz motywatory? 

Czy działasz w reakcji ,,od”, czy też ,,do” ? Jeżeli jesteś zdesperowany i szybko chcesz zmienić swoją obecną sytuację, na przykład chcesz zmienić frustrującą pracę na etacie na siłę, pamiętaj że może to być ślepy zaułek.