Ukraińcy zostają w Polsce
21 marca, 2019Wylicza się, że do Polski w celach zarobkowych przyjechało blisko 3 miliony Ukraińców. Ci zapełniają miejsca po naszych rodakach, którzy wyjechali z kraju po wejściu Polski do Unii Europejskiej. To dzięki nim nasza gospodarka rozkwita, a pracodawcy potwierdzają, że ich firmy generują o wiele większe dochody.
Od momentu, w którym Niemcy ogłosili chęć przyjęcia do siebie obywateli Ukrainy na uproszczonych warunkach, w naszym kraju nie cichną rozmowy o kryzysie. Przedsiębiorcy obawiają się, że nasi sąsiedzi ze Wschodu wyjadą do Niemiec, by tam wieść życie na jeszcze lepszych warunkach. Szybko powstały też analizy statystyczne, które wskazują, jaka część Ukraińców rzeczywiście może zrezygnować z pracy w Polsce na rzecz wyjazdu na stałe do Niemiec.
Okazuje się, że nie mamy się czym martwić. Tylko 1 na 10 Ukraińców potwierdza, że chętnie wyjedzie na Zachód w celach zarobkowych i do Niemiec ściągnie swoją rodzinę. Większość nie zamierza dokonywać kolejnych przeprowadzek. Warto dodać, że ogromna część obywateli Ukrainy ułożyło już swoje życie w naszym kraju. To w Polsce znaleźli zatrudnienie na dobrych warunkach, w Polsce zaciągnęli też kredyty i kupili mieszkania. To u nas ich dzieci uczęszczają do szkoły. Nie ma powodu, by znowu zmieniać swoje życie, tym bardziej że polscy pracodawcy oferują im coraz lepsze warunki zatrudnienia. Jeszcze do niedawna rzeczywiście sama rekrutacja pracowników z Ukrainy była prosta, ale naszym sąsiadom ze Wschodu proponowano niestety niższe pensje na tych samych stanowiskach, jakie zajmują nasi rodacy. Dzisiaj nie ma pod tym względem żadnej różnicy, a sami właściciele firm potwierdzają, że są w stanie zaproponować Ukraińcom podwyżki, oby tylko ci nadal wykonywali powierzone im zawodowe obowiązki.
Kto wyjedzie z Polski?
Ukraińcy, którzy przyznają, że chętnie skorzystają z oferty po stronie niemieckiej, to przede wszystkim ci, którzy dopiero niedawno zdecydowali się na przyjazd do Polski i zaczynają u nas pracę zarobkową. Oznacza to, że ich bliscy nadal pozostają na Ukrainie, a oni sami nie generują jeszcze oszczędności, które pozwoliłyby im na stabilne życie w naszej ojczyźnie. To także młodzi, którzy nie mają żadnych zobowiązań.
Do Niemiec decydują się wyjechać także osoby, które nadal pozostają na Ukrainie i dopiero planują wyjazd poza jej granice w celach zarobkowych. Zdają sobie sprawę, że na Zachodzie czekają ich jeszcze lepsze zarobki.
Polscy przedsiębiorcy nie mają się czego obawiać. Tylko 25% Ukraińców, którzy decydują się na życie poza granicami swojej ojczyzny, przyznaje, że ich miejscem docelowym nie będzie Polska. To przecież u nas znajdują oni zatrudnienie niemalże w każdej branży. O ile jeszcze do niedawna były to sektory pracy fizycznej w przemyśle, branży spożywczej, handlowej czy budowlanej, tak dzisiaj nie ma przeszkód, by zatrudnienie znajdowali także Ukraińcy o konkretnym wykształceniu i kwalifikacjach na stanowiskach pracy „za biurkiem”.