Ciąża a działalność gospodarcza – na jakie zasiłki można liczyć?

Ciąża a działalność gospodarcza – na jakie zasiłki można liczyć?

16 lipca, 2021 0 przez Redakcja

O ile w przypadku umowy o pracę sytuacja kobiet w ciąży jest jasno określona, to przy własnej działalności gospodarczej pojawiają się wątpliwości. Czy przysługują mi zasiłki? Jeśli tak, to jakie i w jakiej wysokości? Tak samo pod znakiem zapytania staje płatny urlop macierzyński. Zobacz jakie zasiłki i świadczenie przysługują kobietom w ciąży prowadzącym własną działalność gospodarczą. 

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza – dla kogo? 

W przypadku umowy o pracę, każda osoba na nią zatrudniona ma automatycznie opłacane składki na ubezpieczenie chorobowe. To właśnie ono umożliwia kobiecie pójście na płatny urlop macierzyński. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku własnej działalności gospodarczej. Wraz z rejestracją firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej trzeba wypełnić formularz, który przekazywany jest do ZUS-u. Zgłoszenie się przedsiębiorcy jako płatnika składek jest automatycznie powiązane z obowiązkowym ubezpieczeniem. Fakt jest jednak taki, że nie wszystkie składniki są wymagane. Na tej liście znajduje się między innymi ubezpieczenie chorobowe, które w przypadku działalności gospodarczej jest dobrowolne. 

Właśnie z tego względu kobiety prowadzące działalność gospodarczą i planujące założenie rodziny powinny zastanowić się czy chcą podlegać temu oskładkowaniu. Całe szczęście do składek można się bardzo łatwo dopisać. Co ważniejsze, prawo do wypłaty świadczeń nabywa się od razu po opłaceniu pierwszej składki. Innymi słowy do ubezpieczenia chorobowego można dołączyć nawet na miesiąc przed urodzeniem dziecka i skorzystać z urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego. Więcej na temat zasiłku macierzyńskiego dowiesz się na Ciąża a działalność gospodarcza – na jakie zasiłki można liczyć?.

Ciąża a działalność gospodarcza – potrzebne dokumenty

Zasiłek macierzyński można pobierać do 52 tygodni, w przypadku urodzenia jednego dziecka. Jednak nie wystarczy tylko zapłacić odpowiednich składek. Żeby móc uzyskać zasiłek macierzyński należy także złożyć odpowiednie dokumenty. Kobieta prowadząca działalność gospodarczą musi dostarczyć do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wypłatę świadczenia oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. 

Po złożeniu pełnej dokumentacji do ZUS-u należy czekać na decyzję zwrotną. Jaki jest czas oczekiwania? Najczęściej wynosi do 30 dni od dnia złożenia dokumentów. Jeśli zależy nam na czasie i same nie mamy możliwości dostarczenia dokumentów, to warto upoważnić do tego konkretną osobę.