Ile zaoszczędzę kupując na firmę? Sprawdź czy taka forma zakupów się opłaca!

Ile zaoszczędzę kupując na firmę? Sprawdź czy taka forma zakupów się opłaca!

2 października, 2023 0 przez Redakcja

Ceny w sklepach nieustannie idą w górę, inflacja w Polsce już dawno osiągnęła dwucyfrową wartość, a niepewna sytuacja na rynku sprawia, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na obniżki. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się kupować na firmę. Jednak czy to, aby na pewno opłacalne? 

Czy wykazując, że konkretne zakupy są niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej można dużo oszczędzić? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Robiąc zakupy na firmę trzeba bowiem wziąć pod uwagę fakt, że regularnie stosowanie takiej praktyki i wybieranie faktury VAT zamiast paragonu może wzbudzić zainteresowanie urzędu skarbowego, który po bliższemu przyjrzeniu się sprawie może nałożyć na przedsiębiorcę nawet karę grzywny.

Na czym polega i co można “wrzucić w koszty”?

Z pewnością nie raz już słyszałeś to określenie, jednak co właściwie kryje się za wrzuceniem czegoś w koszty lub też inaczej mówiąc kupieniem danego towaru na firmę? W jednym i drugim przypadku chodzi o sytuację, w której przedsiębiorca decydujący się na zakup konkretnych produktów może zakwalifikować poniesione wydatki jako koszty uzyskania przychodu. W efekcie czego dochodzi do zmniejszenia się podstawy opodatkowania, a jeżeli osoba prowadząca własną działalność gospodarczą jest dodatkowo vatowcem, to dodatkowo może on liczyć także na zwrot kwoty doliczanej do faktury w postaci podatku od towarów i usług.

Czy w takim razie każdy zakupiony towar można wrzucić w koszty? Taki scenariusz na pewno ucieszyłaby jednego przedsiębiorcę jednakże nie ma on potwierdzenia w praktyce. Zakup musi być bowiem ściśle związany z działalnością firmy, a więc tym samym być zgodny z art. 22 Ustawy z dnia 26.07.1991 r. o Podatku dochodowym od osób fizycznych, a przedsiębiorca może skorzystać z tejże możliwości jedynie wówczas, gdy rozlicza się on z fiskusem podatkiem liniowym, według skali podatkowej bądź też na zasadach ogólnych.

Ile zaoszczędzę kupując na firmę – od czego zależy wysokość odłożonej kwoty?

Ostateczna suma jaką uda Ci się odłożyć jest uzależnione od następujących czynników:

  • formy opodatkowania;   
  • aktualnie obowiązujących stawek podatku od towarów i usług; 
  • możliwości wykonania odpisów amortyzacyjnych (jednak jedynie wówczas, gdy nabyty towar spełnia przynajmniej jeden z dwóch warunków, a więc np. jego wartość przekracza kwotę 10 tys. złotych lub też zakupiony przedmiot będzie wykorzystywany zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych – wówczas mowa jest o tzw. celach mieszanych); 
  • sumy brutto oraz netto danego towaru/usługi; 

Dopiero po wzięciu pod uwagę wszystkich tych zmiennych możesz mniej więcej wyliczyć ile pieniędzy uda Ci się zaoszczędzić i zachować “na czarną godzinę” bądź też przeznaczyć na zupełnie inny cel.