Prawo gospodarcze wobec zmian rynkowych i kryzysu

Prawo gospodarcze wobec zmian rynkowych i kryzysu

10 lutego, 2023 0 przez Redakcja A

Ze skutkami pandemii będziemy borykać się jeszcze przez wiele lat. Niektóre z nich nadal są trudne do przewidzenia. Kryzys gospodarczy dotknął już wiele firm; nawet te przedsiębiorstwa, którym udało się przetrwać kolejne lockdowny, borykają się obecnie z problemami finansowymi. Potęgują je oczywiście ciągłe podwyżki i galopująca inflacja. Czy prawo gospodarcze dysponuje przepisami, które chronią przedsiębiorców? I czy dobry prawnik może im pomóc https://adwokat-trochimiuk.pl/?

Prawo gospodarcze – zakres podejmowanych działań

Zgodnie z definicją, prawo gospodarcze to zbiór norm prawnych, które regulują wpływ poszczególnych organów państwowych na gospodarkę kraju. Dotyczy ono jednak także biznesów prywatnych, nie tylko publicznych. Oznacza to, że zasady prawa gospodarczego określają sposób, w jaki władze państwa kontrolują, a czasem także ograniczają, działania poszczególnych branż i firm. W czasie obowiązujących obostrzeń pandemicznych mogli się o tym przekonać niemal wszyscy przedsiębiorcy. Przepisy, które mieszczą się w tym zakresie, są często powiązane z zasadami prawa bankowego i energetycznego. Przede wszystkim, prawo gospodarcze zazębia się jednak z prawem pracy i prawem cywilnym.

Pomoc gospodarcza świadczona przez adwokatów

Jeszcze kilka lat temu głównym działaniem z zakresu prawa gospodarczego, które przypisywano kancelariom adwokackim, była stała obsługa prawna przedsiębiorstw oraz sporządzanie opinii prawnych. Niestety, dziś coraz częściej jest to pomoc związana z ogłoszeniem upadłości firmy. Dobry prawnik zrobi wszystko, aby klient biznesowy, który boryka się z koniecznością zakończenia swojej działalności, przeszedł przez ten etap możliwie spokojnie, bez dodatkowych komplikacji. Jeśli skutki inflacji i pandemii okazały się dla twojej firmy wyjątkowo dotkliwe, zgłoś się do Kancelarii Adwokackiej Bartłomieja Trochimiuka. Zatrudnieni w niej prawnicy posiadają duże doświadczenie w dziedzinie biznesu. Być może okaże się, że po wszczęciu odpowiednich działań naprawczych twoją firmę da się uratować!

Oczywiście, do prawników warto zgłosić się nie tylko wtedy, gdy twojej firmie grozi upadłość. Dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. A jedną ze składowych twojego sukcesu może być kontrola nad kwestiami prawnymi, dotyczącymi prowadzonej przez ciebie działalności. Będą to między innymi umowy ze współpracownikami, kontrola działań konkurencji, opracowania budżetu i wiele innych dokumentów. Prawnik pomoże ci nie tylko je przygotować, ale także uporządkować i aktualizować.