Ryzyko w biznesie

Ryzyko w biznesie

28 lutego, 2019 0 przez Redakcja

W obliczu wolnorynkowej gospodarki coraz więcej osób próbuje wykorzystać swoją przedsiębiorczość. Coraz większe możliwości podejmowania działań zarobkowych nakłaniają do podjęcia próby prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety, własny biznes, oprócz potencjalnego zysku, wiąże się także z pewnym ryzykiem, które niekiedy może doprowadzić do niechcianych strat. Warto zastanowić się jakiego rodzaju niebezpieczeństwa czekają na każdego kto zajmuje się prowadzeniem biznes i jak można im przeciwdziałać.

Konkurencja

Biznes od zawsze cechuje się wysoką konkurencyjnością. Nic dziwnego, wszak wiele osób chce spróbować sił i zarobić, często kosztem konkurencji. Nie ma złotej środka, który pozwoli na wyeliminowanie ryzyka. Niemniej, należy zauważyć, że są pewne zachowania, które w sposób znaczący mogą je ograniczyć, są to na przykład:

  • kreatywność
  • jakość
  • konsekwencja i upór w dążeniu do celu

Spełnienie powyższych kryteriów nie powoduje automatycznie, że nasz biznes osiągnie sukces. Z pewnością jednak przedsiębiorca, który w sposób kreatywny prowadzi biznes, cechuje się jakością i konsekwencją ma o wiele większe szansie na zaistnienie na rynku, a tym samym na maksymalizację swoich zysków.

Wysokie koszty prowadzenia działalności

Pod tym pojęciem kryją się wszelkie wydatki związane z prowadzeniem biznesu. Od zobowiązań publicznoprawnych (składki na ZUS oraz podatki) poprzez bardziej prozaiczne koszty, takie jak wynajem odpowiedniego lokalu czy wynagrodzenie dla pracowników. Ograniczenie wydatków to bolączka niemal każdego przedsiębiorcy. W tym przypadku należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie zawsze wynajem lokalu w samym centrum miasta jest słusznym rozwiązaniem. Niekiedy mniejsze lokum oddalone od centrum może być o wiele bardziej korzystne dla biznesu. Wszak potencjalni klienci lubią poruszać się samochodami, a ciężko zaparkować auto w samym środku miasta. Warto też zastanowić się także nad możliwością przeniesienia swojego biznesu w sferę internetową. Tego rodzaju działalność nie generuje kosztów związanych ze stacjonarnym lokalem i umożliwia dotarcie do szerszego grona potencjalnych odbiorców.

Niechęć wobec inwestycji

Wydatki na prowadzony biznes często mogą przytłaczać przedsiębiorcę. Niechętnie ponoszą one dodatkowe koszty, które w perspektywie mogą przynieść duże zyski. Mimo świetnych pomysłów, które mogą pomóc w maksymalizacji zarobków wiele osób boi się podjąć ryzyka finansowego. Warto zastanowić się w takiej sytuacji nad możliwością finansowania kredytem swoich pomysłów. Trafiona inwestycja może przynieść zysk, który wielokrotnie przekroczy koszt kredytu, a np. unowocześnienie produkcji czy kampania marketingowa mogą być kluczem do sukcesu.

Biznes cechuje się wysokim ryzykiem, jednak należy zauważyć, że tylko odważni inwestorzy, którzy wcielają swoje pomysły w życie odnoszą sukces na rynku. Pozostała, bierna część przedsiębiorców powoli znika z coraz trudniejszego wolnego rynku.