Budka akustyczna do biura – do czego służy?

Budka akustyczna do biura – do czego służy?

15 czerwca, 2022 0 przez Redakcja

Nowoczesne biura możemy kojarzyć z różnorodnymi elementami. Od wszechobecnych przeszkleń, przez ogrom gadżetów elektronicznych (m.in. projektorów czy wielkich ekranów), po koncept open office, oznaczający unikanie barier między pracownikami. Właściwie urządzone biuro powinno się przełożyć między innymi na bardziej efektywną pracę i wyższy poziom komfortu tejże pracy, więc jest to aspekt, o który zdecydowanie warto zadbać.

Coraz częściej w polskich biurach (i to nie tylko w wielkich, zagranicznych korporacjach) można spotkać się z jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem, a mianowicie tak zwanymi budkami akustycznymi. Czym one właściwie są, jak wyglądają i do czego służą? Czy warto wypróbować je w swoim biurze? Odpowiadamy poniżej!

Czym są budki akustyczne dla firm?

Budki akustyczne to swego rodzaju niewielkie pomieszczenia, umieszczane wewnątrz przestrzeni biurowej. Jednocześnie trzeba zauważyć, że z reguły nie mówimy tutaj o pomieszczeniu tak małym, jak choćby budka telefoniczna.

Omawiana budka akustyczna do biura może pomieścić np. dwa krzesła lub kanapy/fotele, stolik, niekiedy także monitor, tablicę magnetyczną czy półki. Nie brakuje też takich ulepszeń, jak wentylacja czy podświetlenie LED.

Czym różnią się od zwykłego niewielkiego pomieszczenia konferencyjnego czy też gabinetu? Nie bez powodu w ich nazwie pojawia się słowo „akustyczne”. Charakteryzują się wysokim poziomem wygłuszania dźwięków z zewnątrz, dzięki czemu można postawić je w biurze o koncepcie open office, które często jest bardzo hałaśliwe, a po wejściu do budki spotkamy się z ciszą i spokojem.

Czy warto zainwestować w budkę akustyczną?

Budka akustyczna to doskonałe miejsce na szybkie (chociaż nie tylko) spotkania w małym gronie, szczególnie, jeśli omawiane będą kwestie ważne, wymagające wysokiego poziomu prywatności i ciszy.

Jednocześnie tego rodzaju budki zajmują niewiele miejsca, a dodatkowo cieszą oko. Zazwyczaj są mocno przeszklone, a dopracowany, przemyślany wystrój zapewnia brak klaustrofobicznego efektu.

Mogą być dodatkiem do większych sal konferencyjnych, niezbędnych do spotkań w większym gronie, bądź stanowić ich skuteczny zamiennik w mniejszych firmach. Różne przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać budki akustyczne dla firm na różne sposoby.

Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni, profilu działalności firmy, przyjętego przez niej sposobu kolaboracji między pracownikami i innych tego typu czynników. Istnieje możliwość znaczącej personalizacji wyposażenia budki, dzięki czemu nie ma problemu z dostosowaniem jej do swoich potrzeb i wymagań.