Dlaczego wiele osób boi się otwierać swoje biznesy?
10 września, 2021W Polsce podstawową i najczęściej stosowaną formą aktywności zawodowej, jest praca etatowa. Wiele osób co prawda latami marzy o tym, aby zacząć pracować na swoim i otworzyć biznes, jednak zwykle kończy się tylko na planach. Gdy spojrzymy w statystyki szybko zauważymy, że działalność gospodarczą prowadzi niewielki odsetek Polaków. Stoi za tym kilka istotnych przyczyn, które bywają barierą przed otwarciem biznesu.
Strach przed porażką
Największym czynnikiem hamującym otwieranie działalności jest strach przed porażką. Polacy nie są narodem, który lubi podejmować ryzyko. Dodatkowo bardzo przejmujemy się tym, co powiedzą inni. Mnóstwo osób obawia się więc, że jeśli biznes się nie powiedzie, to rozejdzie się to szerokim echem w otoczeniu. Z tego typu lękami, teoretycznie łatwiej radzą sobie osoby młode i to właśnie one częściej otwierają firmy. Im człowiek starszy, tym mniejsza skłonność do tego, by iść na swoje.
Brak środków na start
Wiele biznesów wymaga tego aby na wstępie zainwestować znaczne środki pieniężne. Oczywiście nie każda firma wiąże się z dużymi inwestycjami, jednak zawsze trzeba mieć jakieś zabezpieczenie, chociażby na kilka pierwszych miesięcy działania, kiedy to zwykle biznes nie zarabia. Okazuje się jednak, że brak pieniędzy na rozkręcenie biznesu tak naprawdę jest tylko wymówką. Jeśli ktoś ma naprawdę silne pragnienie tego, by być niezależnym i pracować na swoim, z pewnością znajdzie sposób na to, aby zdobyć pieniądze.
Nieumiejętność akceptowania zmian
Polacy boją się otwierać firmy również dlatego, że nie lubią zmian. Wielu z nich na tyle przyzwyczaiło się już do stabilizacji, że spowodowało to pewne nawyki. Osoby te, podświadomie zdają sobie sprawę z tego, że prowadzenie firmy wiąże się z nieustanną aktywnością. Praca na etacie na niższych stanowiskach często prowadzi do pewnego typu bierności, gdyż pracownik wykonuje jedynie polecenia a niewiele od niego zależy. Prowadząc firmę z całą pewnością trzeba będzie się zmierzyć z różnymi wyzwaniami i problemami.
Obawa przed utratą przywilejów
Praca na etacie, zależnie od tego gdzie się odbywa, łączy się zwykle z różnymi przywilejami. Zdają sobie z tego sprawę szczególnie dobrze pracownicy sfery budżetowej. Mogę oni tam bez problemu chodzić na urlopy, korzystać ze zwolnień lekarskich, otrzymują różne świadczenia z funduszu socjalnego. Ponadto mają świadomość, że nie zostaną zwolnieni z dnia na dzień, bo chroni ich prawo. Wielkim plusem pracy u kogoś, jest także fakt, że w określonym dniu, co miesiąc otrzymuje się wynagrodzenie, o z góry wiadomej wysokości. Daje to dużą stabilizację i pomaga planować wydatki osobiste.