Jak otworzyć firmę i o czym pamiętać?

Jak otworzyć firmę i o czym pamiętać?

28 września, 2021 0 przez Redakcja

Zanim wypełnisz formularz rejestracyjny, który będzie wstępem do założenia swoje działalności gospodarczej, podejmij kluczowe decyzje dotyczące Twojej firmy. Musisz przemyśleć wiele kwestii i podjąć masę decyzji, które będą miały wpływ na Twoją działalność. Początek działalności może być bardzo zdradliwy, ponieważ decyzje, które wtedy podejmujesz są długotrwałe i wywołujące skutki długotrwałe. O czym należy pamiętać przy zakładaniu firmy?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od nazwy firmy, która powinna być łatwa i prosta. Możesz w CEIDG-1 napisać dowolną nazwę, nawet w języku obcym – tylko po co? Proste nazwy i jasne napisy spowodują, że Twoja firma będzie łatwiejsza do zapamiętania, a też wypowiadanie jej podczas różnych sytuacji będzie łatwiejsze. Pamiętaj też, by nie bać się formalności. Kiedyś zakładanie firmy wiązało się z ogromem papierologii, natomiast dziś to wniosek do CIDG i rejestracja w ZUS. Obecnie możesz to zrobić w jednym miejscu wszystko. Nie musisz już iść do GUS czy ZUS.

Ważne też jest wybranie odpowiedniej firmy, która zajmie się Twoją księgowością. Wybierz taką firmę, która zna się na przepisach i będzie strzegła Twoich praw oraz obowiązków. Pamiętaj, że wybór ten będzie dla Ciebie bardzo ważny. Z księgową współpracujesz przynajmniej raz w miesiącu, w momencie dawania jej faktur. Musisz też wybrać na początku to, w jaki sposób chcesz rozliczać podatek – czy kwartalnie, czy miesięcznie?

Ważne decyzje

Jedną z ważniejszych decyzji jest także wybranie odpowiedniego PKD, które jest odzwierciedleniem tego, czym chcesz się zajmować. W ten sposób będziesz mógł mieć dostęp do hurtowni, czy innych miejsc. Twoje kody PKD musza być prawdziwe i muszą faktycznie pokrywać się z tym, czym chcesz się zajmować, ponieważ może wiązać się to z różnymi komplikacjami. Kolejną ważną decyzją jest to, czy chcesz zatrudniać pracowników, czy też nie. Pamiętaj, że wiąże się to z podpisaniem umowy i tutaj musisz rozwiązać kwestię tego, jaka ewentualnie ma być to umowa.

Zakładanie własnej firmy jest prostsze niż kiedyś. Dodatkowo masz też tak zwany mały ZUS na początek, co ułatwia sprawę, a koszty nie są takie duże. Najważniejsze jest jednak to, by otworzyć firmę w momencie, gdy jesteś tego pewny, gdy możesz jej się poświęcić. Dzięki temu możesz rozwinąć swój wymarzony biznes i cieszyć się spełnieniem oraz zarobkami. Podjęcie decyzji o prowadzeniu firmy nie jest łatwe, ale warte przemyślenia, szczególnie gdy masz plan i pomysł, czym możesz się zajmować przez kolejne lata.