Skup czy komis? Co bardziej się opłaca?

Skup czy komis? Co bardziej się opłaca?

9 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Używane auto niekoniecznie jest w takim stanie, że nadaje się jedynie na złom. Można je sprzedać i odzyskać trochę gotówki na zakup nowego auta lub inne potrzeby, gdzie jednak da się zarobić więcej?

Czym się różni komis od skupu?

Komis to miejsce, w którym można sprzedać używane auto. Z tego rozwiązania korzystają osoby, które nie chcą tracić czasu na szukanie klientów i przeprowadzenie transakcji, tylko wolą zlecić to pośrednikowi. Komis pobiera za swoją usługę prowizję, więc kierowca dostaje z reguły mniej pieniędzy niż przy bezpośredniej sprzedaży, ale zyskuje wygodę. Najchętniej w komis przyjmowane są samochody kilkuletnie, w dobrym stanie, na które jest duży popyt ze strony kierowców.

Skupy takie jak skupautzagotowke.net/skup-aut/bochnia/ działają inaczej. Komis nie staje się właścicielem samochodu, a skup tak – umowa polega właśnie na tym, że sprzedaje się swoje auto i od tej pory to już skup decyduje co dalej stanie się z pojazdem. Dlatego w skupie kierowca gotówkę dostaje od ręki, w dniu przekazania swojego samochodu, w komisie pieniądze wypłacane są dopiero po sprzedaży auta, co może zająć nawet kilka miesięcy.

Kto płaci lepiej?

Zarówno komis, jak i skup aut, chce na pozyskanym samochodzie zarobić, dlatego oferowane przez nich stawki zazwyczaj są niższe od wartości rynkowej auta. Dokładna suma, jaką można dostać, zależy od indywidualnej wyceny. W skupie, na przykład skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/, uwzględniane są przy wycenie takie kryteria jak marka, model, rocznik oraz stan techniczny. Komisy zwracają uwagę dodatkowo na wygląd samochodu – w skupie nie ma to aż takiego znaczenia, bo auta zwykle rozbierane są na części, więc liczy się głównie ich dostępność, a nie estetyka pojazdu.

Z której oferty lepiej skorzystać?

W przypadku aut względnie nowych i jeszcze na chodzie trzeba po prostu porównać ceny, jakie zaproponują obie placówki. Jeśli chodzi o pojazdy w gorszym stanie, to komisy na ogół nawet nie będą chciały ich przyjąć, natomiast do skupu sprzeda się je bez większego problemu. Skupy są także jedyną sensowną opcją gdy mowa o autach powypadkowych czy niesprawnych – komis nie pośredniczą w sprzedaży wraków, podczas gdy skupy przyjmują również te poważnie rozbite egzemplarze.