Budowa domu, a przygotowanie działki pod fundamenty

Budowa domu, a przygotowanie działki pod fundamenty

22 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Budowa nowego, rodzinnego domu to ważny etap w życiu każdego człowieka. Jego postawienie oznacza istotne zmiany w życiu i wkroczenie w jego nowy etap. Nim jednak spełnią się marzenia i zamieszkasz razem z rodziną w wymarzonym domu, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Budowa domu to bardzo wymagający okres, w którym liczy się każda podjęta przez Ciebie decyzja. Wbrew pozorom nawet jeden nieprawidłowo wykonany element może zadecydować o niestabilności budynku i późniejszych problemach.

Najważniejszy etap – przygotowanie działki pod fundamenty

Proces budowy domu składa się z reguły z kilku istotnych i za każdym razem tych samych etapów. Jeśli więc wszystko jeszcze przed Tobą warto, abyś usystematyzował nieco wiedzę, nim przejdziesz do realizacji marzenia.

Pierwszym i najważniejszym etapem od praktycznej strony budowy domu, jest ogrodzenie całego placu budowy. To właśnie wtedy zostaje wytyczona dokładna lokalizacja działki, a później domu, przez geodetę. Nim jednak tak się stanie, należy zadbać o porządek na działce. W tym celu konieczne jest usunięcie drzew i krzewów (zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 1 stycznia 2017 r.).

Gdy już się z tym uporasz, przychodzi pora na wyrównanie terenu z pomocą specjalistycznego sprzętu. Zadanie to warto zlecić specjaliście https://szczucki.pl/, który przyjedzie na plac budowy koparko-ładowarką. Sprzęt zbierze niepotrzebną, wierzchnią warstwę ziemi, a następnie ją wywiezie.

Po tym należy zadbać o wyrównanie terenu, wyznaczenie przez geodetę dokładnych granic domu i przygotowanie działki pod fundamenty.

Czy przygotowanie działki oznacza rozpoczęcie budowy?

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba jeszcze zadbać o kilka istotnych kwestii. Należy do nich m.in. wyznaczenie miejsca na działce w celu składowania materiałów budowlanych. Musi to być odpowiednio zabezpieczone miejsce, w którym materiały budowlane nie będą zagrażały niczyjemu życiu oraz zdrowiu. Ważną kwestię stanowi także zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Dobrym pomysłem będzie zatem postawienie lub wynajęcie blaszanego garażu, który będzie z pewnością przydatny przez cały okres budowy domu.

Po zadbaniu o czystość terenu całej działki, a także odpowiednio duże miejsce na przechowywanie wszelkich materiałów budowlanych przychodzi czas na fundamenty. Jest to bardzo istotna część budowy, w której nawet najmniejszy błąd będzie niósł przykre konsekwencje. Zadbaj zatem zawczasu o to, aby fundamentami Twojego domu zajęli się profesjonaliści.