Transformacja cyfrowa w korporacji — od czego zacząć?

Transformacja cyfrowa w korporacji — od czego zacząć?

21 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od tego, w jakiej branży działa, jest nastawione na rozwój. Musi tak być, by nie tylko realizować cele biznesowe, ale też dotrzymywać kroku konkurencji – a najlepiej ją w ogóle wyprzedzić. Jednym ze sposobów na to jest przeprowadzenie transformacji cyfrowej w korporacji. Co to takiego? Od czego zacząć? Wyjaśniamy!

Transformacja cyfrowa – definicja

Transformację cyfrową definiuje się jako wprowadzenie i/lub zintegrowanie technologii w firmie. Takich, które obejmą wszystkie obszary działania przedsiębiorstwa. Tak więc, mówiąc o transformacji cyfrowej korporacji, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie procesy, jakie w niej zachodzą. Mowa nie tylko o działaniach związanych z czynnościami biznesowymi, ale i organizacyjnymi. Dzięki nowoczesnym technologiom można usprawnić działanie każdej firmy. Transformacja cyfrowa wiąże się nie tylko ze zmianami w stosowanych technologiach, ale wymaga również przeobrażeń kulturowych. Trzeba otworzyć się na zmiany, wprowadzić rozwiązania cyfrowe tak, by doprowadziły do transformacji procesów i modeli biznesowych, równocześnie nie obciążając kadry, a poszerzając ją i specjalizując. Transformacja cyfrowa ma zwiększać efektywność, generować przychody i ułatwiać obieg informacji w przedsiębiorstwie.

Jak wprowadzić transformację cyfrową w korporacji?

Ważne jest, by chcąc wprowadzić do przedsiębiorstwa nowe technologie, nie robić tego po omacku. Konieczna jest transformacja cyfrowa, która będzie oparta na wzajemnej współpracy dobranych rozwiązań. Właśnie dlatego dobrze jest postawić na transformację od podstaw (Digital Native). Doskonałym wyjściem jest zamówienie oprogramowania, które stworzone będzie specjalne z myślą o danym przedsiębiorstwie. Nie ma wówczas konieczności szukania sposobów na połączenie gotowych systemów, kompromisów, ani optymalizacji kosztownych modeli licencyjnych pod kątem danej firmy. Czasami jednak na takie globalne działania jest już za późno.

W sytuacji, gdy w firmie są już pewne technologie: CMS, CRM, DMS, Ecm i inne, wówczas możliwa jest migracja (Digital Transformation) istniejących narzędzi do środowiska najnowszych technologii. Taka integracja usprawnia pracę wielu systemów i danych. Jednak nią muszą zająć się doświadczeni ludzie. Transformacja cyfrowa aplikacji biznesowych z IT Touch pomaga ulepszyć systemy, by zoptymalizować ich pracę, zautomatyzować ją i zmniejszyć koszty eksploatacji. Warto dążyć do takiej sytuacji, by wykorzystać w danym przedsiębiorstwie wszystkie dostępne technologie, które usprawnią jego funkcjonowanie, ale równocześnie będą działały na zasadzie wzajemnej współpracy, uzupełniania się, a nie kanibalizacji.

Od czego zacząć transformację cyfrową w przedsiębiorstwie?

Przede wszystkim transformację cyfrową powinna poprzedzić analiza oczekiwań, jakie ma się w związku z daną rewolucją. Nie można z góry założyć, że jedno oprogramowanie zmieni całkowicie pracę przedsiębiorstwa. Tak jak nie można oczekiwać, że dostawca technologii zapewni gotowe rozwiązanie, bez konieczności angażowania się pracowników i wdrażania ich w zmiany. Bywa tak, że nie mają oni kompetencji, by prowadzić dialog z inżynierami dostawcy technologii, a co dopiero samodzielnie operować na systemie. Kolejną kwestią jest mentalne otwarcie się na zmianę. To nie tylko pojawienie się nowego oprogramowania, ale też zmiana nawyków, komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa.

Od czego zacząć proces transformacji cyfrowej? Przede wszystkim od odpowiedniej strategii działania. Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego dostawcy rozwiązań. Tak, by faktycznie transformacja cyfrowa w korporacji przyniosła widzialne i mierzalne efekty.