Za co odpowiada biuro nieruchomości?

Za co odpowiada biuro nieruchomości?

20 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Zakup domu czy mieszkania to spore wyzwanie. Często samemu nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego lokum – wtedy z pomocą przychodzi nam biuro nieruchomości. W czym jeszcze może nam pomóc taka placówka?

Co może biuro nieruchomości?

Biuro nieruchomości to instytucja, która zajmuje się wynajdywaniem, pokazywaniem i sprzedażą mieszkań i domów. Biuro nieruchomości za cały ten proces odpowiedzialne jest od początku do końca, co oznacza, że na przykład za niesprawdzenie stanu prawnego czy fizycznego budynku, grożą firmie odpowiednie konsekwencje. Warto wybierać zaufane biura nieruchomości, jak np. VERITAS. Jeśli agencja i osoba zajmująca się bezpośrednio wybraną przez nas nieruchomością mogą pochwalić się zaufaniem klientów i sporą liczbą zrealizowanych transakcji, warto takiej placówce dać szansę.

Trzeba też zaznaczyć, że zakup nieruchomości poprzez biuro zdejmuje z naszej głowy sporo dodatkowych papierów i potrzebę zrobienia researchu – nieruchomości wskazane przez agencję nieruchomości powinny być bezpieczne i nieobciążone żadnymi niespodziewanymi długami czy innego rodzaju problematycznymi historiami.

Czy warto skorzystać z biura nieruchomości?

Wiele osób zastanawia się, czy korzystanie z biura nieruchomości ma sens. Obecnie w sieci jest szeroki dostęp do różnego rodzaju ofert, które można samodzielnie porównać i zobaczyć. Biuro nieruchomości bierze za każdą sprzedaną nieruchomość prowizję, co oznacza, że korzystając z tego rodzaju usług zapłacimy więcej, niż dom czy mieszkanie warte jest w rzeczywistości. Są jednak znaczne korzyści, płynące z zakupu domu za pomocą agencji nieruchomości.
Przede wszystkim warto wspomnieć tutaj przytoczoną już kwestię dokładnego sprawdzania nieruchomości przez biuro. Jest to rzecz niezwykle istotna, którą wiele osób bagatelizuje. W przypadku zakupu nieruchomości, o której nic nie wiemy należy sprawdzić po pierwsze księgi wieczyste, a po drugie dokładnie zorientować się, czy dom nie jest zadłużony bądź obciążony hipoteką. Tak samo kwestia wygląda z dokładnymi danymi na temat budowy domu – odnoszącymi się między innymi do właściwości podłoza czy obecności wód gruntowych. Cała ta dokumentacja jest zbierana przez biuro nieruchomości i przedstawiana potencjalnemu klientowi do wglądu.

Jak wybrać dobre biuro nieruchomości?

Biur nieruchomości jest sporo i warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać odpowiednią opcję. Zaufane biuro nieruchomości będzie na pewno mogło pochwalić się sporą liczbą zrealizowanych transakcji i pozytywnymi opiniami od klientów. Oczywiście zawsze mogą znaleźć się także opinie negatywne, jednak tutaj zawsze warto patrzeć na proporcje. Biura nieruchomości powinny także posiadać transparentną stronę internetową a osoby pracujące jako agenci nieruchomości jasno i klarownie odpowiadać na wszystkie pytania. Jeśli masz wątpliwości – pytaj. Zakup domu to często inwestycja na całe życie, warto, żeby była zrealizowana w sposób świadomy i jak najbardziej profesjonalny.