PPE – podatek nie dla każdego. Kto musi go płacić?
22 stycznia, 2022PPE – podatek nie dla każdego. Kto musi go płacić?
Podatek zryczałtowany od dochodu nie obowiązuje każdego przedsiębiorcy. Nie każdy wie, że taki podatek istnieje, czym tak naprawdę jest ten podatek uznany za jedną z większych tajemnic. Co to jest za forma opodatkowania i czy dla każdego jest ona tak korzystna, jak dla innych. Warto więc zapoznać się z tym, jak działa i jakich przychodów on dotyczy i z czym go się je. Jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć na jego temat, to przejdź niżej i przeczytaj ten artykuł, który pomoże Ci zrozumieć zasady działania.
Czym jest tak naprawdę podatek PPE
Wiele osób nie wie, czym jest i co znaczy skrót PPE. Podatek ten dotyczy przychodów ewidencjonowanych. Dlatego skrót ten to PPE. Jest to nic innego jak danina, która ma charakter ryczałtowy i jest to jedna z wielu form opodatkowania dotyczącego podatku dochodowego. Płacą go osoby, które posiadają własną działalność gospodarczą i mogą swój podatek dochodowy rozliczać na wiele różnych sposobów. Jedną z form rozliczania jest właśnie ryczałt, który liczony jest z całego przychodu, który nie jest pomniejszony o koszty związane z jego uzyskaniem. Wbrew pozorom jest to bardzo ciekawe i opłacalne rozwiązanie. Jednak nie dotyczy ona wszystkich podatników, a dodatkowo nie każdy ma taką samą stawkę ryczałtu. Przez co warto wiedzieć, w jakiej stawce znajduje się nasze przedsiębiorstwo, o ile się tam znajduje. Najważniejszą rzeczą przy zdecydowaniu się na PPE jaką musimy zrobić to prowadzenie specjalnej ewidencji przychodów. W takiej księdze podatnik musi opisywać wszystkie sprzedaże, które dokonujesz w ramach prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.
PPE – jakie dokumenty są potrzebne?
Tak, więc jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i płacisz podatek dochodowy zryczałtowany od przychodów ewidencjonowanych, to musisz wypełnić formularz zwany PPE. Podatek płacony jest przez przedsiębiorcę, który wypełnia i składa taki formularz w swoim Urzędzie Skarbowym. Najważniejsze informacje dotyczące przychodów twojego przedsiębiorstwa znajdziesz właśnie w formularzu PPE. Podatek ten mówi nam o tym, że całkowita wartość opodatkowania twojej firmy szacowana jest na podstawie całkowitego przychodu. Jeśli podamy pełne i prawdziwe informacje w formularzu PPE, to podatek zostanie wyliczony prawidłowo i bezbłędnie.
PPE – jako podatek nie dla każdego
Podatek dochodowy zryczałtowany wiąże się praktycznie z samymi korzyściami dla przedsiębiorców prowadzących własną firmę. Jednak nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić. Tak więc kto z przedsiębiorców będzie mógł skorzystać z tego podatku? Najważniejszą rzeczą jest to, że z tego podatku może skorzystać płatnik, który ma jednoosobową działalność gospodarczą, dzięki temu mogą z niego skorzystać także spółki cywilne. Ludzie wykonywujący wolny zawód, także może skorzystać z tego właśnie podatku.
Kto nie skorzysta z tego podatku?
Jeśli dowiedzieliśmy się kto może skorzystać z tego podatku to pora omówić podmioty, które nie będą mogły skorzystać z tego podatku i tak więc nie będą mogły z niego skorzystać osoby, które mają zatrudnienie na etacie, a założenie firmy to będzie tylko dodatek. Dodatkowo osoby, które rezygnują z pracy i chcą założyć swoją firmę, także nie będą mogli skorzystać z tego podatku. Osoby, które w swojej firmie będą pełniły takie same usługi co poprzedni pracodawca, również mogą zapomnieć o tej uldze, wyjątkiem jest to, że firma nie będzie zawierała żadnych transakcji z firmą byłego pracodawcy. Mamy także odgórne instytucje, które nie mogą korzystać z tej formy opodatkowania a są to:
- apteki,
- firmy obracające różnego rodzaju papierami wartościowymi,
- przedsiębiorstwa zajmujące się wyposażeniem do różnego rodzaju pojazdów mechanicznych.
PPE – czyli podatek, który jest od dawna w naszym kraju
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne powstała już w listopadzie 1998 roku. Dzięki właśnie tej regulacji mamy wszystkie zasady, według których działa podatek po dzień dzisiejszy. Według przepisów ten podatek w formie ryczałtu może opłacić osoba fizyczna, jak i same przedsiębiorstwa. Dodatkowo ustawa mówi, o tym, że podatek od przychodów ewidencjonowanych dotyczy przychodów z działalności gospodarczej o charakterze pozarolniczym. Jeśli osoby fizyczne otrzymują przychody z różnego rodzaju umów, z tytułu najmu dzierżawy itp. to także mogą skorzystać z tego podatku.
Progi procentowe w podatku PPE
Progi procentowe w tym podatku są różne i mają różne stawki tak, więc jeśli chcesz rozliczać się przez PPE musisz zdecydować się w jakim progu będziesz. Pokrótce postaram się opisać, każdą z nich w kilku słowach. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej wszystko możesz przeczytać w ustawie rządowej. I widzimy tutaj kilka progów takich jak:
- 17%
- 15%
- 12,5%
- 10%
- 8,5%
- 5,5%
- 3%
Podatek w wysokości 17%
Stawka ta przewidziana jest dla osób, wykonywujących tzw. wolne zawody. Chodzi tu głównie o osoby związane z zawodami medycznymi takimi jak lekarze, weterynarze czy dentyści. Jednak mamy też tutaj położne pielęgniarki oraz ludzie wykonujący zawód tłumacza.
Podatek w wysokości 15%
Ta stawka obejmuje przedsiębiorców, świadczących usługi np. taksówkarskie czy firmy zajmujące się robieniem kopii zapasowych różnego rodzaju nośników. Oprócz nich możemy tam znaleźć przedsiębiorstwa które zajmują się miedzy innymi:
- sprzedażą pojazdów mechanicznych oraz motocykli
- fotografowie
- producenci i wydawcy gier komputerowych
- hotelarze
- przedsiębiorstwa zajmujące się parkingami.
Podatki poniżej 15%
Nie warto rozpisywać się o pozostałych progach zbyt mocno, więc napisze o nich dość krótko. I tak więc próg 12,5% wbiją się przedsiębiorstwa, które wynajmują nieruchomości, czy wykonujące badania naukowe oraz prace rozwojowe. Ze stawki 10% korzystają przedsiębiorcy, z zakresu obrotu nieruchomościami jednak musi być to na własny użytek. Stawka 8,5% dotyczy firm, które zajmują się gastronomią oraz sprzedażą napojów alkoholowych powyżej 1,5%. 5,5% stawką ryczałtową mogą ucieszyć się firmy budowlane oraz osoby prowadzące działalność, która coś wytwarza. Ostatni próg 3% dotyczy usług, które zajmują się handlem, również usługami gastronomicznymi, gdzie sprzedaż alkoholu nie może być większa niż 1,5%.
Czy zbyt wysokie przychody mogą przeszkodzić w zdobyciu tej ulgi?
I tu zaczynają się schody, ponieważ jeśli przekroczymy pewien próg i przychody będą zbyt wysokie, to nie otrzymamy możliwości skorzystania z tej ulgi. Chodzi tu głównie o spółki cywilne lub przedsiębiorców, którzy działają jednoosobowo, które przekroczyły próg 2 milionów Euro, czyli w przeliczeniu na złote wynosi to jakieś 9,2 miliona złotych. Natomiast jeśli mówimy o spółkach jawnych, które przekroczyły sumę przychodów wszystkich wspólników, którzy tworzą powyższą spółkę. Tak, więc jeśli zostaną przekroczone te limity, niestety nie będą mogli skorzystać z tego rodzaju ulgi podatkowej. Od kiedy mamy określane limity podatku PPE? Tak więc według wszystkich przepisów ustawowych, które stanowią prawo podatkowe limity te, ustalane są w walucie, jakim jest euro, a nie nasz złoty. Do jakiego czasu jest ustalany kurs euro względem złotego, który jest brany pod uwagę przy rozliczeniu? Tak więc Narodowy Bank Polski ogłasza informacje o kursie 1 października każdego roku, który poprzedza dany rok podatkowy. Najważniejsze jest to, że mogą go płacić tylko osoby, które nie przekroczyły limitu?
Podatek PPE – czyli podatek nie dla każdego
Skoro już zostało opisane dość sporo informacji na ten temat, to teraz myślę, że choć trochę zostało rozjaśnione, jak to działa. Najważniejsze jest to, że ta forma rozliczenia nie jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców. Jeśli dalej nie wiesz wszystkiego i dalej nie wiesz jak rozliczyć się w ten sposób, warto więc zajrzeć do ustawy mówiącej na ten temat. Warto jest skorzystać z tej ulgi, ponieważ jest to bardzo korzystne dla przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje wiele reguł, z którymi przedsiębiorca musi się uporać i robić wszystko tak jak jest to napisane. Najważniejsza jest księga ewidencji, która musi być prowadzona przez przedsiębiorcę.