Zabezpieczenie płatności w systemie BLIK

Zabezpieczenie płatności w systemie BLIK

9 listopada, 2022 0 przez Redakcja A

BLIK jest coraz popularniejszym systemem płatności mobilnych. Użytkownik może dokonywać zakupów, przelewów na telefon czy wypłat z bankomatów za sprawą wygenerowanego w aplikacji bankowej kodu. Korzystając z systemu, należy jednak zachować ostrożność i zadbać o zabezpieczenie płatności, których dokonujemy.

Wzrost zainteresowania systemem

BLIK zyskał popularność jako najszybszy możliwy sposób na dokonanie transakcji internetowej. Coraz więcej e-sklepów zaczęło dodawać system jako jedną z dostępnych form płatności, równą tradycyjnym przelewom czy opłacie za produkt uiszczanej przy jego odbiorze. Zamiast oczekiwania na przekierowanie na stronę banku, użytkownik mógł po prostu skorzystać z 6-cyfrowego kodu, wygenerowanego w aplikacji mobilnej. Jednak obecnie BLIK oferuje o wiele więcej możliwości. System umożliwia m.in. wykonanie przelewu na wybrany numer telefonu czy wypłatę środków z bankomatu. Zakupów za pomocą BLIK można dokonać także w tradycyjnym sklepie, podając sprzedawcy kod wygenerowany w aplikacji lub samodzielnie wpisując go na terminalu, np. w kasie samoobsługowej. Następnie wystarczy potwierdzić transakcję jednym przyciskiem w telefonie, co ma dodatkowo wzmocnić zabezpieczenie płatności, której dokonujemy. I gotowe!

Zabezpieczenie płatności dokonywanych w BLIK – wątpliwości

System, mimo swojej prostoty i potwierdzonego działania, generuje jednak wiele wątpliwości użytkowników. Do tej pory nie każdy jest świadom, że założycielem BLIK jest Polska Spółka Akcyjna. Polacy szczególnym zaufaniem obdarzają krajowe produkty i marki, co mogłoby oznaczać, że BLIK natychmiastowo spotkał się z ciepłym przyjęciem. Tak się jednak nie stało. Wraz ze wzrostem popularności systemu nastąpiła bowiem fala oszustw, związanych z wyłudzeniami kodów. Najczęściej odbywało się to poprzez wiadomości w aplikacji Messenger lub połączenia telefoniczne, które rzekomo wykonywali znajomi z prośbą o pożyczkę, a nawet przedstawiciele banków, domagając się zapłaty. Tego typu oszustwa często trudno było udowodnić, a jeszcze trudniej – odzyskać utracone środki finansowe. Wiele osób przestało korzystać z systemu, twierdząc, że posiada on zbyt małe możliwości na zabezpieczenie transakcji.

Sposoby na zabezpieczenie płatności w systemie BLIK

Jak uchronić się przed oszustwem i spokojnie korzystać z kodów mobilnych? Wybierając BLIK jako formę płatności, powinniśmy zachować taką samą ostrożność jak w przypadku wykonywania tradycyjnych przelewów. Co to oznacza? Przede wszystkim:

  • dokonuj płatności tylko poprzez zaufane strony internetowe
  • jeśli przelew środków ma służyć innej osobie, upewnij się w kilku źródłach, że rozmawiasz ze swoim znajomym i nie masz do czynienia z oszustem
  • ustaw silne hasła i wieloetapową weryfikację w telefonie oraz aplikacji mobilnej banku, z którego korzystasz
  • zabezpieczenie płatności z pewnością wzmocni także ustalenie dziennego limitu środków w aplikacji.

Pamiętaj, że potencjalny oszust może dostać się do twojego konta bankowego nie tylko podczas wykonywania transakcji opiewającej na wysoką kwotę. Równie ważne będzie zabezpieczenie zaliczki i zakupów o niewielkiej wartości. Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, możesz być spokojny o swoje oszczędności i transakcje.