Co to jest umowa B2B i w jakim sektorze szukać zatrudnienia

Co to jest umowa B2B i w jakim sektorze szukać zatrudnienia

28 stycznia, 2020 0 przez Redakcja

Co to jest umowa B2B

B2B, czyli z angielskiego business to business, to coraz częściej spotykany skrót w ogłoszeniach o pracę. Zaraz obok umowy o pracę zarówno duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa proponują umowę tego typu. Dla większości z nas dalej jest to niejasny skrót, który nic nam nie mówi. Warto więc przyjrzeć się czym charakteryzuje się ten typ umowy i na czym polega zatrudnienie na jej zasadach.

B2B co to jest?

Umowa ta polega na współpracy dwóch firm, z których jedna z nich dostarcza drugiej jakieś towary, usługi itp. Choć w Polsce rzadko jeszcze posługujemy się tym określeniem, to tak naprawdę większość firm prowadzi współprace na zasadzie umowy business to business. Przykładem jest np. gdy firma zatrudnia jakiegoś podwykonawcę, który ma za zadanie dostarczyć firmie gotowy towar lub komponenty niezbędne do stworzenia towaru.

Czym jest umowa B2B?

Tego typu umowę mogą zawierać między sobą tylko firmy. Mogą to być nawet firmy jednoosobowe. Umowa ta może obejmować m.in. dostawę towaru lub usług przez jedną firmę do drugiej, z którą została zawarta umowa. Umowa tego typu nie jest objęta przepisami Kodeksu pracy tylko przepisami Kodeksu cywilnego. Osoba, która nawiązuje umowę B2B nie jest traktowana jak pracownik danej firmy, tylko jej kontrahent. Nie przysługują jej prawa takie jak pracownikowi, który wykonuje pracę w oparciu, o umowę o pracę. Czyli nie może liczyć na płatny urlop, wypłacane przez pracodawcę chorobowe, a za wszystkie poniesione szkody i straty musi płacić z własnej kieszeni. Osoba, która wykonuje prace na taki rodzaj umowy, nie jest zależna od kierowników firmy. Zlecenie może wykonać w dowolnym czasie i dniu, jednak firma ma prawo ustalić termin, do którego zlecenie ma zostać wykonane.

Umowa B2B jest znana także jako samozatrudnienie. Nie daje ono takich przywilejów jak umowa o pracę, ale możemy liczyć na większe pieniądze, podejmując się współpracy w oparciu, o ten rodzaj umowy. Firma, która zawiera taką umowę nie musi opłacać swojemu kontrahentowi badań lekarskich, miejsca pracy i obliczać wynagrodzenia. Dodatkowo ze względu na możliwość odprowadzania składek ZUS od kwoty minimalnej przy prowadzeniu działalności przy wyższych kwotach bardziej opłaca się zatrudnienie B2B.

W jakim sektorze szukać zatrudnienia B2B?

Z tą formą umowy spotkamy się najczęściej w ogłoszeniach o pracę z branży sprzedaży, marketingu, copywritingu, prowadzenia pojazdów i tłumaczenia tekstów. Umowa business to business ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, które należy rozważyć przed jej zawarciem. Jeśli nie zależy Ci na prawach, które posiadałbyś jako pracownik na umowie o pracę, cenisz sobie niezależność i chcesz sam zarządzać swoim czasem, to ten rodzaj umowy może się u Ciebie sprawdzić.

Artykuł powstał we współpracy z http://oszczedzpieniadze.pl/.