Jak cudzoziemcy znajdują zatrudnienie w Polsce?
19 listopada, 2020Po wprowadzeniu licznych ułatwień w zakresie legalnego pobytu w naszym kraju i podejmowania legalnej pracy w Polsce, na nasze terytorium przyjechało blisko 2 miliony Ukraińców. Dzisiaj, kiedy cały świat opanowała pandemia koronawirusa, pozostało ich średnio 1 milion. To nadal największa grupa obcokrajowców, jaka przebywa w Polsce.
Ukraińcy przybywają do Polski w celu lepszego życia i znalezienia pracy, która może generować przyzwoite wynagrodzenie. W większości przypadków całkowicie spełniają swoje plany, a zarobki pozwalają im oszczędzać na tyle, że bez problemu mogą nawet pomagać rodzinie pozostawionej na Ukrainie.
Jak Ukraińcy szukają pracy w Polsce?
Najczęściej zatrudnienie znajdują z polecenia, po znajomości. Pierwsze kroki w Polsce pomagają im stawiać znajomi czy inni członkowie rodziny, którzy do naszego kraju zjechali wcześniej i dobrze orientują się już na rynku pracy. Musimy wziąć pod uwagę, że samodzielny przyjazd bez jakiegokolwiek wsparcia może nie być dobrym rozwiązaniem – problemem jest chociażby bariera językowa, która utrudnia szukanie pracy czy miejsca zakwaterowania. I chociaż polscy pracodawcy coraz częściej porozumiewają się w języku ukraińskim, a Ukraińcy znają język polski, to nie można tu mówić o wszystkich.
Najlepszą opcją na początki w Polsce jest współpraca z agencją pośrednictwa pracy. Na fali tak wzmożonych przyjazdów obywateli Ukrainy do naszego kraju powstały te, które specjalizują się właśnie w załatwianiu zatrudnienia Ukraińcom. Rekrutacja pracowników z Ukrainy przebiega wtedy zgodnie z przepisami polskiego prawa, agencja kontroluje warunki pracy i wynagrodzenia. Co więcej, załatwia nawet transport na miejsce zatrudnienia oraz zakwaterowanie. To chyba najlepsze rozwiązanie, które pozwala zachować ciągłość zatrudnienia na dobrych, uczciwych warunkach.
Z usług agencji pośrednictwa pracy korzystają również polscy pracodawcy. Dla nich to także najprostszy sposób na pozyskanie pracowników o konkretnych kwalifikacjach. Rekrutację przecież prowadzi agencja, pracodawca nie musi tracić na to czasu. Pracodawca ma także pewność, że zatrudniany Ukrainiec posiada pozwolenie na pobyt i pracę w naszym kraju.