Kontrahent nie opłacił swojej faktury na czas – co można zrobić w takiej sytuacji?

Kontrahent nie opłacił swojej faktury na czas – co można zrobić w takiej sytuacji?

29 listopada, 2020 0 przez Redakcja

Nieopłacone faktury stanowią poważny problem dla każdego przedsiębiorstwa. Niestety jest to dość popularny problem, z którym musi zmagać się wiele firm – zarówno tych mniejszych, jak i większych. Brak terminowości kontrahentów może prowadzić do zatorów w firmie oraz do pogorszenia płynności finansowej. W takiej sytuacji właściciel firmy może nie mieć wystarczających środków, chociażby na opłacenie bieżących składek do ZUS-u i urzędu skarbowego. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z zaległymi fakturami oraz kontrahentami, którym nie spieszy się do uregulowania długu. Zobacz jak uniknąć problemów finansowych w swojej firmie.

Dlaczego nieopłacone faktury są dużym problemem dla firm?

Nieopłacone faktury to bardzo poważna sprawa. Szczególnie jeśli jest ich sporo, a kwota, która pozostaje zamrożona, jest nam niezbędna do prowadzenia działalności. W takiej sytuacji właściciel firmy powinien podjąć poważne kroki w celu odzyskania należności od kontrahentów. Dzięki temu sytuacja firmy zostanie ustabilizowana i pomoże to w uniknięciu nieprzyjemności takich jak, chociażby opóźnienia w uregulowaniu składek. Ważne jest w tym przypadku odpowiednie podejście. Atakowanie kontrahenta, który nie zapłacił faktury i np. spóźnia się z zapłatą 1-3 dni może źle wpłynąć na relacje, a nawet przesądzić o zakończeniu współpracy.

Na samym początku upewnij się, że faktura została wysłana, i wszystkie procedury przebiegły prawidłowo. Być może warunki płatności nie były jasne? A może źle podałeś numer rachunku na fakturze? Takie sytuacje się zdarzają i warto je sprawdzić, zanim będziesz domagał się spłaty zaległej faktury. Dobrym pomysłem będzie wysłanie maila przypominającego lub telefoniczne skontaktowanie się z kontrahentem. Jeśli do tej pory był on terminowy i nie miał problemu z płatnościami, to lepiej nie reagować gwałtownie, aby go nie stracić.

Faktoring sposobem na poprawienie płynności finansowej

Finansowanie faktur za pomocą faktoringu, to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga przedsiębiorcom zachować płynność finansową firmy. Faktoring pomoże Ci rozwiązać problem nieterminowych płatności i zdejmie z Ciebie obowiązek upominania się o pieniądze od nieterminowych kontrahentów. Dzięki faktoringowi otrzymasz szybki dostęp do gotówki. Będziesz mógł skorzystać z dodatkowych usług takich jak: prowadzenie kont rozliczeniowych odbiorców, monitorowanie i egzekwowanie płatności oraz przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem problemów z nieopłaconymi fakturami, ponieważ może to całkowicie zmienić prowadzenie biznesu.