Pomysł na biznes – studio graficzne
20 stycznia, 2021Własny biznes to marzenie wiele osób. Perspektywa pracy na własny rachunek w ustalonych przez siebie godzinach jest wizją, której trudno się oprzeć. Jednak decyzja o założeniu własnej firmy powinna być starannie przemyślana. Założenie firmy nie jest trudne, ale jej utrzymanie wymaga ogromu pracy, cierpliwości i zapału. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wykonać rekonesans rynku, aby przekonać się, jak funkcjonuje branża w której chcemy działać. W ostatnich latach nastąpił wzrost zapotrzebowania na usługi związane z reklamą i projektami graficznymi. Jeśli ktoś czuje się na siłach, studio graficzne to wciąż dobry pomysł na biznes.
Czy każdy może zostać grafikiem?
Wbrew pozorom projektowaniem graficznym mogą zająć się osoby, które nie ukończyły kierunków studiów związanych z tą dziedziną. W przypadku pracy artystycznej, za jaką bez wątpienia można uznać pracę grafika, najważniejsze są umiejętności oraz poczucie stylu. Dzisiaj braki edukacyjne można szybko nadrobić dzięki materiałom szkoleniowym dostępnym online. Istnieje wiele blogów, które poprowadzą nas krok po kroku po poszczególnych programach przeznaczonych do wykonywania projektów graficznych.
Studio graficzne – co jest konieczne?
Do funkcjonowania studia graficznego czy agencji reklamowej niezbędny jest profesjonalny sprzęt oraz pakiet legalnego najnowszego oprogramowania graficznego. Zarówno praca na starym szwankującym sprzęcie jak i korzystanie z nieaktualnych programów graficznych źle wpłynie na jakość realizacji, co przełoży się na małą liczbę zleceń.
Oprogramowanie graficzne
Praca biura graficznego wymaga zakupienia pakietu programów graficznych na licencji wieczystej lub ich subskrybowania. Zaletą subskrypcji jest dostęp do aktualizacji i nowości przeznaczonych do programu, co pozwala na korzystanie z najnowszych rozwiązań. W przypadku licencji dożywotniej korzystamy cały czas z tej samej wersji programu, która z czasem staje się po prostu mało wydajna i nieaktualna. Na własny użytek taka wersja może być wystarczająca, ale w profesjonalnym studiu graficznym pracownicy powinni korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań.
Pakiet programów graficznych musi zawierać programy przeznaczone do grafiki wektorowej, rastrowej oraz tworzenia projektów 3D. Wybór konkretnego producenta zależy od naszych preferencji oraz możliwości finansowych. Od wielu lat na rynku dostawców oprogramowania graficznego dominują dwie marki: Adobe oraz Corel. Większość pracowni graficznych pracuje właśnie na nich.
Profesjonalny sprzęt
Komputer do grafiki powinien zapewniać płynne działanie w trakcie konwersji plików i renderowania grafiki. Niektóre zamówienia od klientów wymagają szybkiej realizacji i wolny sprzęt może uniemożliwić realizację zlecenia na czas. Wybierając komputer, należy zwrócić szczególną uwagę na moc obliczeniową. Niezbędnym minimum jest procesor czterordzeniowy. Potrzebna będzie również specjalna karta graficzna i szybkie dyski HDD i SSD.
Oprócz komputerów potrzebne będą jeszcze tablety graficzne, które umożliwiają tworzenie najbardziej precyzyjnych grafik. Na rynku dostępne są modele bez wyświetlacza w przystępnej cenie. Na początek takie w zupełności wystarczą.
Do wykonywania próbnych wydruków oraz do zwykłej pracy biurowej niezbędna jest również drukarka. Warto zainwestować w modele zapewniające wysoką jakość wydruku i możliwość drukowania na różnych rodzajach papieru.
Studio graficzne to dobry pomysł na biznes dla tych wszystkich, którzy chcą połączyć pasję tworzenia z zarabianiem pieniędzy. Należy się jednak przygotować na ciężką pracę pod presją czasu.